Thursday, September 15 |
13.00 – 19.00 |
Registration Desk Open (Lobby of the Crowne Plaza Hotel, Moscow World Trade Center, Entrance 1) |
Friday, September 16 |
09.00 – 16.00 |
Registration Desk Open (Congress Hall Foyer, Moscow World Trade Center, Entrance 4) |
10.00 – 10.45 |
Opening Ceremony (Moscow World Trade Center, Congress Hall # 1-2) Chairmen: Revaz Sepiashvili, Rem Petrov, Valery Chereshnev, Rakhim Khaitov, Dana Wallace, Catherine Sautes-Fridman, Michael Kaliner, Carlos Nunes |
10.45 – 11.15 |
Keynote Lecture of the Nobel Prize Laureate (Congress Hall # 1-2) Lecturer: Aaron Chiechanover. Moderator: Revaz Sepiashvili |
11.30 – 12.00 |
Keynote Lecture (Congress Hall # 1-2) Lecturer: Alan Goldstein. Moderators: Valery Chereshnev, Rakhim Khaitov |
12.00 – 12.30 |
Coffee Break (Congress Hall Foyer) |
12.30 -14.00 |
Plenary Session (Congress Hall # 1-2) Chairmen: Sami Bahna, Michael Kaliner, Myron Zitt |
14.30 – 17.30 |
Plenary Session (Congress Hall # 1-2) Chairmen: Ludewig Burkhard, Valery Chereshnev, Helen Korneva, Vladimir Kozlov |
17.30 – 18.30 |
Lectures for Physicians (Congress Hall # 1-2) Moderators: Ivan Balabolkin, Dali Macharadze |
10.00 – 17.00 |
Poster Session (Congress Hall Foyer) Moderators: Irina Balmasova, Amalia Eyubova, Todor Popov |
Saturday, September 17 |
10.00 – 17.00 |
Registration Desk Open (Congress Hall Foyer, Moscow World Trade Center, Entrance 4) |
10.00 – 12.00 |
Main Symposium (Congress Hall # 1) Chairmen: Alexander Chervonsky, Yaakov Naparstek, Sergei Nedospasov |
10.00 – 12.00 |
Symposium (Press Hall) in Russian Chairmen: Ilya Dolgushin, Alexander Karaulov, Andrei Prodeus, Andrei Simbirtsev |
12.00 – 12.30 |
Coffee Break (Congress Hall Foyer) |
12.30 – 14.15 |
Plenary Session (Congress Hall # 1) Chairmen: Ninel Berezhnaya, Ivan Kozlov, Catherine Sautes-Fridman |
14.30 – 15.40 |
Plenary Session (Congress Hall # 1) Chairmen: Richard Lockey, Revaz Sepiashvili, Tatiana Slavyanskaya |
15.40 – 19.00 |
WAO Emerging Societies Program (ESP) Meeting (Meeting Room # 1) Chairmen: Richard Lockey, Revaz Sepiashvili, Tatiana Slavyanskaya, Dana Wallace, Myron Zitt |
15.45 – 18.30 |
Main Symposium (Congress Hall # 1) Chairmen: Kamal Maurice Hanna, Dali Macharadze, Todor Popov, Elias Toubi |
15.45 – 18.30 |
Symposium dedicated to the 70th Anniversary of Professor Anatoly Cheredeev (Press Hall) in Russian Chairmen: Valery Chereshnev, Leonid Kovalchuk, Vladimir Kozlov, Revaz Sepiashvili |
18.30 – 20.00 |
Lectures for Physicians (Congress Hall # 1) Moderators: Tatyana Latysheva, Irina Nesterova |
18.30 – 20.00 |
Round Table Discussion Teaching of Immunology and Allergology (Press Hall) in Russian Chairmen: Leonid Kovalchuk, Revaz Sepiashvili |
10.00 – 17.00 |
Poster Session (Congress Hall Foyer) Moderators: Lyuchia Andriesh, Vera Kazmirchuk, Natalya Kolesnikova |
Sunday, September 18 |
10.00 – 14.00 |
Registration Desk Open (Congress Hall Foyer, Moscow World Trade Center, Entrance 4) |
10.00 – 11.45 |
Plenary Session (Congress Hall # 1) Chairmen: Ralph Cash, Amaliya Eyubova, Noel Masihi, Dana Wallace |
11.45 – 12.15 |
Coffee Break (Congress Hall Foyer) |
12.15 – 13.45 |
Plenary Session (Congress Hall # 1) Chairmen: Natalya Il’yina, Igor Kaidashev, Carlos Nunes, Todor Popov |
14.15 – 17.00 |
Main Symposium (Congress Hall # 1) Chairmen: Irina Balmasova, Shalva Mardi, Nikolai Medunitsyn, Irina Tuzankina |
17.30 – 19.30 |
Symposium (Congress Hall # 1) in Russian Chairmen: Spartak Gambarov, Raisa Meshkova, Dmitry Novikov, Alikhan Shortanbaev |
10.00 – 17.00 |
Poster Session (Congress Hall Foyer) Moderators: Igor Kaidashev, Irina Nesterova, Areg Totolyan |
10.00 – 18.00 |
World Allergy Training School (Meeting Room # 1) Admission by Preliminary List |
17.00 – 17.30 |
Closing Ceremony. Handling of Awards to the Authors of the Best Poster Presentations (Congress Hall # 1) Chairmen: Revaz Sepiashvili, Valery Chereshnev, Richard Lockey |